Як вибрати бензопилу?
Зміст:
- Класифікація бензопил
- Побутові
- Напівпрофесійні
- Професійні
- Потужність пили
- Захист від зворотного удару
- Антивібраційна система
- Як вибрати ланцюг для бензопили
- Як виміряти довжину шини бензопили
- Як заправити бензопилу
- Як запустити бензопилу
- Як обкатати бензопилу
Іноді обсяг робіт, пов'язаних із деревиною, настільки величезний, що впоратися ручними інструментами просто неможливо. У таких випадках необхідно придбати електро- або бензопилу.
В силу автономності та мобільності більшість вибирає бензопилу. Але до покупки такого інструменту потрібно поставитися з усією серйозністю. Сучасний ринок пропонує різні моделі з безліччю нюансів, тому варто розібратися, на що звернути увагу під час походу в магазин.
Класифікація бензопил
Отже, як вибрати бензопилу, щоб бюджет відповідав якості? Для початку слід відповісти на такі питання: як часто використовуватиметься інструмент? Для яких видів робіт? Яка при цьому потрібна потужність?
Бензопили поділяються на побутові, напівпрофесійні та професійні. Залежно від відповідей варто орієнтуватися на той чи інший клас.
Побутові
Тим, хто вирішив придбати бензопилу для дрібних та нечастих робіт, наче напилити дров на зиму, зрізати дерево на дачі, варто звернути увагу на побутові бензопили. Даний тип ланцюгової пили найбюджетніший на ринку. Інструмент не відрізняється високою потужністю та довгою шиною. Зазвичай моделі укомплектовані двигуном до 40 см і шиною до 30-35 см.
Цей клас споживає мало палива. Але через малу потужність, щоб спиляти товсте дерево доведеться неабияк попітніти. До того ж такі пили швидко перегріваються і більше 1 години ними не попрацюєш. Ще однією незручністю стане підтяжка ланцюга спеціальним кличем. А сам ланцюг не такий міцний, як на професійному інструменті.
Напівпрофесійні
Такі пили вже можна використовувати в будівництві, наприклад, обробляти зруби при будівництві будинку або лазні. Цими пилками можна працювати весь день, не побоюючись перегріву. Напівпрофесійні бензопили оснащуються 40-60 см ? двигунами і більшою довжиною шини - 40-60 см.
Професійні
Якщо відповіддю на запитання, як часто використовуватиметься інструмент, була відповідь – щодня, то не замислюючись, варто брати професійну бензопилу. Цей клас оснащується 60-120 см³ двигунами та шинами довжиною до 60 см. Інструмент може працювати до 16 годин до ряду без перегріву. Звичайно такий інструмент споживає на порядок більше палива, порівняно з побутовим, але швидкість та зручність роботи тут на порядок вища.
Потужність пили
При підборі інструменту також потрібно відштовхуватися від необхідної потужності. Якщо потужність не відповідатиме потрібної, робочому доведеться давати велике навантаження на шину, що може закінчитися її пошкодженнями, розривом ланцюга, травмами та іншими неприємностями.
Кожен клас інструменту оснащується двигунами різної кубатури та потужності. Так, побутові пилки дають потужності в середньому до 2 кВт, напівпрофесійні – від 2.5 до 4 кВт, а професійні досягають 6 кВт потужності.
Захист від зворотного удару
Робота бензопилою належить до робіт із підвищеною небезпекою. Тому при виборі інструменту варто вибирати моделі із захистом від зворотного удару.
Зворотний удар – це ситуація, коли інструмент відкидає від об'єкта, що розрізається, на робітника. Такі випадки нерідкі навіть із досвідченими операторами. Тому багато виробників оснащують свої моделі захистом від зворотного удару.
Захист є гальмівним важелем. Коли пилку починає відкидати назад, важіль спрацьовує за інерцією, тому часто ще називають інерційним важелем. Також можна знайти моделі без інертного важеля, але із захисним кожухом, який не менш ефективний.
Антивібраційна система
Якщо має бути покупка потужної бензопили, варто звернути увагу на наявність антивібраційного захисту. Досі на ринку є моделі, де для зменшення вібрації використовувалися прокладки. Це вже давно неефективно і сьогодні найкращим вибором буде інструмент із поділом двох мас, коли двигун встановлений окремо від блоку рукояток. Такий пристрій, на додаток з якісними м'якими рукоятками, врятує робітника від подальших проблем із суглобами.
Як вибрати ланцюг для бензопили
Зазвичай бензопили йдуть у комплекті з ланцюгом, але, якщо ні, або настав час замінити старий ланцюг, потрібно знати, що ланцюги на бензопилу можуть відрізнятися.
Головна відмінність – це крок лез – 0,325, 0,375 та 0,404 дюйми. Чим більша відстань між лезами, тим ефективніша пилка, проте широкий крок вимагає великої потужності, тому він швидше за все не підійде для побутової моделі. Найкраще орієнтуватися на рекомендації виробника.
Також, вибираючи ланцюг, потрібно відштовхуватися від довжини шини, інакше куплений ланцюг буде занадто довгим або коротким.
Як виміряти довжину шини бензопили
Для цього потрібно взяти лінійку, рулетку, сантиметр, що зручніше, і виміряти відстань від краю частини, що пиляє, до початку довгастого база, який виходить з корпусу пили. Отримане число потрібно округлити у бік і на його підставі купувати ланцюг.
Як заправити бензопилу
Більшість моделей оснащуються двотактними двигунами, тому заправка здійснюється сумішшю моторного масла та бензину. В інструкції до кожної пилки виробник поміщає інформацію, які марки олії та бензину краще використовувати і в якому співвідношенні зазвичай це 1:50.
Ще в бензопилі є масляний бак, від якого відбувається мастило ланцюга. У нього також необхідно періодично заглядати та підливати олію.
Важливо! Не можна лити в масляний бак відпрацювання.
Як запустити бензопилу
Всі знають, що для початку роботи потрібно смикнути рукоятку стартера, але не всі знають, що перед цим важливо перевірити кілька параметрів:
- натяг ланцюга. Якщо вона легко тягнеться – підтягнути;
- перетягування ланцюга. Якщо вручну ланцюг не ходить по шині – послабити;
- віджати важіль гальма назад; Якщо важіль відтиснутий вперед, ланцюг не рухатиметься;
- перевірити наявність олії та підкачати паливну суміш.
Після перевірки необхідно взяти бензопилу в ліву руку і вперти корпусом в ногу, а правою рукою смикати рукоять стартера. Також варто дати пилці попрацювати в неодружену 1-2 хвилини, щоб прогріти двигун.
Як обкатати бензопилу
Більшість провідних виробників обкатують інструмент ще в заводських умовах, але купуючи пилку сумнівного виробництва, краще зробити її обкатку.
Під час обкатування потрібно відпрацювати один повний бак палива. Для цього потрібно запустити пилку і дати їй попрацювати 10 хвилин на неодруженому ходу, потім 5 хвилин активно давати газу. Так треба повторювати по колу, доки не закінчиться бензин. Починаючи з другого бака можна починати працювати, але не більше 3 хвилин активної роботи.